Základní škola Zlín, Nová cesta 268, Štípa

> Akce > 2011/2012 > Slohové práce žáků 9. tříd

Akce 2011/2012

Slavnostní zakončení školního roku 2011/2012 Kroužek Paličkované krajky ZOO Lešná - 1. B Plavecký výcvik - 2. a 3. ročník Sportovní dopoledne pro děti z MŠ Pojďme si dělat radost - školní družina Chorvatsko 2012 Kolová Mimina - projekt 8. ročníku Škola v přírodě Kampaň v ZOO Zlín Výlety Eko-olympiáda pro ZŠ Zlínského kraje 2012 Práce keramického kroužku Taneční 8. ročníku Pohádkové dopoledne - 1. ročník a 2. A Den Země a Den činu Beseda o rodině - 2. A Blue tone band - koncert Trosečníci na pustém ostrově - školní družina Seznamujeme se s dětskými knihami - projekt 2. C Medové povídání - 1. třídy Dílnička s vyvrtávanými vajíčky Můj dům strom - 2. A Ptačí zpěvy - 4. A Kejklířská pohádka Velikonoční tvoření Lyžařský výcvikový kurz Big Bad Billy - a bank robber - 4. třídy Povídání o rodině - 1. třídy Karneval 1. a 2. tříd Srdíčka pro Český červený kříž - školní družina Valentýn ve školní družině Keramika - 3. A Slovensko - náš soused - školní družina Setkání Ekoškol Bobování - 2. třídy Planetárium - 5. třídy Městská policie Zlín - 2. B a 2. C Vánoce ve školní družině Vánoční besídky Lešná - 2. A Skládání puzzle - školní družina Sváteční stůl - 7. ročník Vánoční jarmark a besídka Slohové práce žáků 9. tříd Koncert Václava Hudečka Vánoční hvězdy Mikuláš Krajská konference EVVO Hasík - 2. třídy Pasování žáků 1. tříd na čtenáře Literární beseda - 2. A Noc ve škole - 4. třídy Dýňoví skřítci ve 2. C Barvy podzimu - 2. třídy Lampiónový průvod Sraz po dvaceti letech - 8. A Barvy stromů - 1. třídy Drakiáda - 1. třídy Poznávej se, Hallowen - den 5. B Týden zdraví ve školní družině Vitamínová hostina - 1. třídy Jazykový pobyt v Anglii Poznávej se - návštěva interaktivní výstavy - 8. A Můj zvířecí kamarád - školní družina Vycházka na biofarmu Juré

Slohové práce žáků 9. tříd

Pomalu se blíží konec kalendářního roku. Naši deváťáci finišují při přípravě na přijímací zkoušky. Nemají to jednoduché. A do toho ještě domácí úkoly! Nedá mi, abych se s vámi nepodělila o výsledky jednoho takového úkolu do slohu. Žáci měli vymyslet vyprávění, ve kterém se objeví zadaná slova/ např. pes, lžička, vzpomínky, chlapec, dálka/. Všichni se moc snažili, někomu se slohovka vydařila více, někomu méně. Ale na všech je možné vypozorovat ten obrovský kus práce, ten vývoj, kterým od šesté třídy prošli.
Posuďte alespoň jednu z nich.

Pavlína Matějíčková

Chvíle, které mi změnily život

Vypravování

Nedělní ráno. Venku štěkají psi a pomalu mě probouzí ze spánku. Stále bydlím v domu svých rodičů, kde bydlí už jen maminka. Tatínek se odstěhoval. Chybí mi. Byl to strašný šok, když mi maminka řekla, že jsou s tatínkem rozvedení. Ten pocit nelze popsat slovy. Bylo mi to strašně líto. Stále v jednom kuse vzpomínám na to, co jsme spolu s tatínkem zažili, když jsem byl malý chlapec. Jsou to většinou příjemné vzpomínky. Mezi těmi dobrými vzpomínkami se ale přeci jen najde chybička. Nelze zapomenout na to, jak mě tatínek zbil, když mi bylo 11. Nebo když mi vynadal za to, že jsem nechtěně vyhodil lžičku do koše. Alespoň maminka na mě byla hodná a nikdy mi nic neudělala.

Kvůli tomu, co mi maminka řekla, jsem začal kašlat na školu. A vůbec, začal jsem kašlat úplně na všechno. Vylíval jsem si zlost na ostatních a teď už také vím, že to byla chyba. Cítil jsem, jak se ode mě všichni vzdalovali, jak ode mě byli daleko. Vůbec jsem nevěděl, co mám dělat. Nikdo nechápal, jak se cítím. Nechápali to, protože nevěděli, jaké to je. Nechápali to, protože to nezažili. Chtěl jsem to skončit. Úplně. Zanedlouho jsem ale potkal výjimečnou osobu, která mi změnila život.

Bylo to úterý jako každé jiné. Čekala mě škola a poté můj oblíbený sbor. Moc jsem se tam těšil, protože jsme nacvičovali mou oblíbenou píseň. Vytvořil jsem si pro ni zvláštní vztah. Pokaždé, když ji slyším, rozbrečím se. Nezáleží na tom, jestli mám dobrou nebo špatnou náladu. Nicméně, když jsme skončili, přišla za mnou ona. Byla to krásná dívka se zelenomodrýma očima a blond vlasy. „Ty máš tu píseň opravdu rád, že ano?“ zeptala se mě. „Ano, to tedy mám, je to má nejoblíbenější píseň. Máš ji taky ráda?“ „Ano, je úžasná.“

Ta chvíle mi změnila život. Zamiloval jsem se do ní. Byla překrásná. Byli jsme se na chvíli projít, abychom se poznali. Stále víc a víc se mi líbila. Byla velmi vtipná a milá.

Náhle jsem si uvědomil, že život má přece jen nějaký smysl a byla by obrovská blbost si ho vzít jen kvůli špatnému období. Protože v nouzi poznáš přítele. Někdy je to člen rodiny, někdy celá rodina a někdy zase kamarádka nebo kamarád. Ale to už není tak důležité. Důležité je, že někomu na mně záleží a jsem za to moc rád. Ať už je to rodina, nebo kamarád.

Jan Pekař, IX. B


Základní škola ZLÍN, Nová cesta 268, příspěvková organizace, 763 14, Zlín-Štípa, IČO: 71008161, IZO: 102319472
tel. 577 914 233, mob. 737 024 824, e-podatelna: skola@zsstipa.cz, datová schránka: e5ymupp, zřizovatel: Statutární město Zlín
správce stránek: Tomáš Bobál