> Fotogalerie > Proměny Kostelce a Štípy > Pomník T.G.M. a stará hasičská zbrojnice v Kostelci

Pomník T.G.M. a stará hasičská zbrojnice v Kostelci

STARÁ HASIČSKÁ ZBROJNICE S POMNÍKEM TGM

Sbor dobrovolných hasičů v Kostelci byl založen v prosince 1899 a byli zvoleni také první funkcionáři. Tři měsíce nato byla zakoupena první hasičská stříkačka a v roce 1900 byla také slavnostně vysvěcena. Historický prapor hasičů nebyl ale pořízen. Později do činnosti hasičského sboru zasáhly válečné události - I. světová válka - ale i přesto tento spolek zůstal v činnosti. V roce 1932 byla zakoupena nová stříkačka a byla dokončena stavba původní požární zbrojnice. Tato budova - sice malá - ale v tehdejší době dostačující, sloužila jako centrum dobrovolných hasičů v Kostelci. Po II. světové válce bylo získáno válečné vozidlo a bylo přebudováno na požární, které bylo umístěno v této hasičské zbrojnici a sloužilo až do roku 1969. Poněvadž velikost budovy vzhledem k rozvíjející se technice nestačila potřebám, bylo rozhodnuto o jejím rozšíření na poschodí. Protože se blížil podzim a protože chtěli hasiči budovu co nejdříve zprovoznit, začalo se s jejím vysoušením. Při vysoušení však došlo k požáru. Shořely dřevěné krovy, stavba byla narušena, takže se muselo začít znovu. Postupem let tato budova pro rozvíjející se požární techniku opět nedostačovala, a proto bylo rozhodnuto postavit novou moderní požární zbrojnici. Ta byla budována v letech 1953 - 1956, kdy byla také předána do užívání místním hasičům. Od roku 1956 se ve staré hasičské zbrojnici vystřídalo několik institucí, a sloužila k různým účelům. Dokonce se sbíraly podpisy, aby kvůli pomníku, který stojí v její těsné blízkosti, byla zbourána. Zbrojnice však dosud stojí a v současné době patří TJ Sokol Kostelec ČOS.

Oslavy osvobození Československa u pomníku

25. června 1945 se konala v Kostelci velká slavnost. Na původní místo před radnicí byla umístěna busta T. G. Masaryka, Prezidenta Osvoboditele. Po celou dobu nacistické okupace byla totiž tato busta uschována u pana Ševčíka. Průvod žáků s učiteli vyšel ve 13 hodin od školy ("staré") k Lešné. Zde se připojili občané ze Štípy. Ve 14 hodin se průvod vydal do Kostelce. V průvodu šli žáci s učiteli, hudba, skauti, zástupci armády, hasiči, občané. Busta byla vezena na alegorickém voze.


Osud busty T. G. Masaryka v Kostelci

Jak to již obyčejně bývá, lidé se často vracejí ke svému dětství, vzpomínkám či prožitků. Přesně před devadesáti lety - 28. října 1918 - vzniklo Československo. Osobnosti se stal T. G. Masaryk.
Po 1. světové válce byl v Kostelci postaven proti budově obecního úřadu pomník T. G. Masaryka, který zároveň slouží i jako památník obou světových válek.
Právě dnes vzpomínám na události před druhou světovou válkou. Tehdy si představitelé obce byli dobře vědomi, že Němci bustu T. G. Masaryka zcela jistě zničí. Proto se tři muži rozhodli (mezi mě patřil i můj tatínek Ferdinand Ševčík), že busta se před Němci musí uschovat. Jednoho večera se sešli a smluvili místo úkrytu. Dohodli se na místě, které mělo být co nejblíže od pomníčku. Rozešli se s tím, že následující noc bustu uschovají. Ráno však přišel tatínkovi jeden z mužů oznámit, že si vše rozmyslel...má rodinu a ví, co mohou Němci způsobit nejen jemu, ale celé rodině. Od dohody tedy odstoupil. Tatínek byl jeho reakcí zaskočen. Pouhá minuta však stačila a bylo rozhodnuto. Plán tatínek realizoval sám, za pomoci svých švagrů - Vlastimila a Františka, kterým důvěřoval. Ještě v noci bustu na nákladním autě přivezli k nám na půdu. Tam tatínek vystavěl "mezizeď" a bustu T. G. Masaryka zazdil. Čas války běžel sice pomalu, ale přesto běžel. Nikdo netušil co blížící se konec války přinese. Najednou se v Kostelci objevili Němci. Obcházeli vesnici a vyhlíželi si domy, kde se ubytují. Rozhodli se také pro náš dům. Z obývacího pokoje si udělali kancelář, pozorovací stanoviště bylo na půdě. Tedy hned vedle zdi, kde byla ona busta zazděná. Plánovali rozebrat kus střechy, aby měli dobrý výhled na Zlín a jeho okolí. Rodiče se rozhodli, že nás odvedou k babičce. Co by to pro všechny znamenalo, objevit uschovanou sochu, nechtěli raději ani domyslet.
Najednou se stal snad zázrak. Jak Němci přišli, tak rychle odešli. Konec války se zdál být nadosah. Válka skončila, všude veselí, střádání plánů a oslav. Z tatínkového nákladního auta se stal alegorický vůz, vyzdobená busta T. G. Masaryka se vrátila na své původní místo. Všechno bylo doprovázeno průvodem s hudbou a veselím. Občané poděkovali tatínkovi za statečnost. Dnes znovu položíme kytice či věnce a s láskou budeme vzpomínat.
Tak busta T. G. Masaryka přežila druhou světovou válku.

Vzpomínka paní Zdeňky Kovářové z Kostelece (28. října 2008)

Základní škola ZLÍN, Nová cesta 268, příspěvková organizace, 763 14, Zlín-Štípa, IČO: 71008161, IZO: 102319472
tel. 577 914 233, mob. 737 024 824, e-podatelna: skola@zsstipa.cz, datová schránka: e5ymupp, zřizovatel: Statutární město Zlín
správce stránek: Tomáš Bobál